با شادی مردم شاد و با ناراحتی‌شان ناراحت می‌شویم

تاریخ 1396/06/29 زمان 11:35:09 بازدید 1096

علی صفایی‌فر سوپروایزر اورژانس:‌


کار در حوزه‌ی درمان آنقدر حساس و حیاتی است که می‌توان هر لحظه و هر اقدام آن را به مرگ و زندگی یک فرد نسبت داد. این کار وقتی در بخش اورژانس باشد حیاتی‌تر هم می‌شود. از همان سال‌های کودکی همیشه کسانی که در اورژانس کار می‌کردند را رویین‌تن می‌دیدم. حس می‌کردم آنها که در لحظات حیاتی به کمک بیمار می‌شتابند خودشان آن چنان قوی هستند که نه مریض می‌شوند و نه حتی مشکلی برایشان پیش می‌آید. گذشت و گذشت تا کمی قد کشیدم و فهمیدم که آن طورها که فکر می‌کردم هم نیست. 
زندگی پرسنل اورژانس هم آکنده از اتفاقات ریز و درشت تلخ و شیرین است اما هیچ کدامشان را در حین کار نمی‌بینم. این همان روحیه‌ی عالی پرسنل اورژانس است. فرقی هم نمی‌کند با چه سمتی در این بخش فعالیت کند. مهم روحیه‌ی کار در این بخش است. امروز به بهانه‌ی روز اورژانس و فوریت‌های پزشکی سری زدیم به اورژانس و با مسئول این بخش به گفت‌وگو پرداختیم. چکیده‌ی گفت و گوی ما با آقای علی صفایی‌فر سوپروایزر اورژانس را در زیر می‌خوانید:‌
   
 اگر شما بخواهید تعریف جامعی از اورژانس داشته باشید چه می‌گویید؟ 
اسم اورژانس یادآور اتفاقات جاری در آن است. اورژانس حساسیت‌های خاص خودش را دارد. ناراحتی و شرایط اورژانسی بیمار از یک طرف و التهابات روحی و ر وانی همراه بیمار هم از طرف دیگر بر پرسنل بخش‌ ما فشار وارد می‌کند. این شاید ساده‌ترین تعریف از بخش اورژانس و شرایط کاری آن باشد. 
 کسانی که در اورژانس کار می‌کنند باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشند؟ 
دقت و هوشیاری که لازمه‌ی کار در کل مجموعه‌های درمان است در بخش اورژانس هم یک نیاز ضروری است. توانایی کافی علمی و عملی در مواجه با شرایط مختلف هم یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که یک پرسنل بخش اورژانس باید داشته باشد. به علاوه همه‌ی اینها باید تسلط روحی و روانی کامل داشته باشند تا بتوانند در شرایط بحرانی به خوبی از پس اتفاقات بربیایند و در کنار این موضوع همراه بیمار را هم آرام کنند. 
 از کار در اورژانس بگویید. خودتان راضی هستید؟ 
کار اورژانس هم مثل هر کار دیگری سختی‌های خودش را دارد. البته در کنار سختی‌ها، شیرینی‌های ویژه‌ای هم دارد. من هر بار که مریض با درد و یا  خونریزی وارد اورژانس می‌شود و با خدمات که همکاران بخش اورژانس ارائه می‌دهند دردش تسکین پیدا می‌کند از صمیم قلب خوشحال می‌شوم. مطمئنم این حال بیمار و بهبودی او برای تک‌تک همکارانم شیرین‌ترین لحظه است که با هیچ مبلغ و مادیاتی قابل اندازه‌گیری نیست. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که بچه‌ای که چند سال از تولدش گذشته است را می‌بینیم به همدیگر می‌گوییم: «این همان بچه‌ی خودمان است» یعنی آنقدر با خانواده‌ی آن کودک در زمان بارداری و اتفاقات اورژانسی آن دوران ارتباط روحی و روانی گرفته‌ایم که انگار بچه‌ی خودمان است. حتی بارها پیش ‌آمده که وقتی مریضی دچار سقط می‌شود و یا مشکل دیگری برایش پیش می‌آید از تمام وجود ناراحت می‌شویم و گاهی وقت‌ها پابه‌پایش اشک می‌ریزیم. 
 چه شد که پرستار اورژانس شدید؟ 
من به کار پرستاری بسیار علاقه‌مندم. بعضی از ویژگی‌ها به صورت عام در همه‌ی پرستاران باید وجود داشته باشد. به علاوه کسی که می‌خواهد در اورژانس فعالیت داشته باشد باید قدرت تصمیم‌گیری در لحظه را دارا باشد. همچنین کار تیمی یکی از ویژگی‌هایی است که همه‌ی پرسنل اورژانس لازم است داشته باشند. فرقی هم نمی‌کند با چه سمتی در این بخش مشغول فعالیت باشد. منشی، حراست، پزشک، پرستار، کمک پرستار، خدمات و ... فرقی ندارد همه باید به صورت تیمی کار کنند. 
 سخن آخر.
از تمام همکارانم تشکر می‌کنم. وجود همکاران خوب نعمت بزرگی است. ما واقعا از این نعمت بزرگ در بخش اورژانس برخورداریم. از خدمات سرکار خانم علی‌حسنی در سال‌های گذشته بسیار سپاسگزارم. همچنین از جناب آقای دکتر صارمی و جناب آقای دکتر دهخدایی نیز تشکر ویژه دارم. امیدوارم بتوانیم در بالاتری سطح ممکن خدمات درمانی مناسب را برای مردم ارائه کنیم. چون هدف کلی همه‌ی پرسنل و مدیریت بیمارستان همین موضوع است.