پیام دکتر صارمی به مناسبت روز پزشک

تاریخ 1396/06/04 زمان 15:52:43 بازدید 900

پزشکی رشته عجیبی است. هم باید درد جسمی بیمار را التیام بخشی و هم ...


پزشکی رشته عجیبی است. هم باید درد جسمی بیمار را  التیام بخشی و هم آرامش بخش روحی و روانی او باشی. پزشک بودن در کنار توانمندی علمی به شناخت کافی و وافی از اجتماع، شرایط و چگونگی تأثیر آنها بر بیمار نیاز دارد. 
یکی از خاص ترین ویژگی های رشته پزشکی این است که مردم در زمان نیازشان سراغ وی می آیند و همین مسئله تعامل و ارتباط را سخت تر می کند. یک پزشک در کنار بهره گیری از تجربه و علم باید به خوبی از پس 
تنش های روحی و روانی بیمار برآید تا آرامش جسم و جان و روح وی را سبب شود. 
تا پزشک نباشی نمی توانی دل آشوبه های این شغل را به خوبی درک کنی. چندین سال است که با تعداد کثیری از بیماران در ارتباط بوده ام و نیازها و خواسته هایشان را از پزشک از نزدیک لمس کرده ام. 
هیچ بیماری شفا نمی یابد مگر اینکه پزشکش توانسته باشد در روان او نفوذ کند. خوشحالم که در جزیره ما پزشکان به خوبی راه نفوذ به روان بیماران را پیدا 
کرده اند و می دانند چگونه باید آنها را آرام کنند. 
فراموش نکنید ما قبل از اینکه پزشک باشیم یک انسانیم و مسئولیت پزشک بودن؛ وظیفه ارتباط انسانی ما با بیمار را سنگین تر می کند. 
می دانم که در جریان کار چه سختی هایی در انتظار شماست و شک ندارم در طول سالیان طبابت تک تک پزشکان این سرزمین، با احساس مسئولیت و دقت وصف ناشدنی به کار طبابت مشغول بوده اید. خوشحالم که اکنون در جمع ما طبیبان حاذقی هستند که حاصل زحمتشان مایه افتخار و مباهات مجموعه است. فراموش نکنید شما پزشک شده اید چون خودتان خواسته اید پس سختی های کار را تحمل کرده و به فکر نتیجه کارتان باشید. 
اینکه شما می توانید در سخت ترین لحظات زندگی یک  انسان که همان زمان بیماری است در کنارش باشید و امید اول و آخر او برای رهایی از درد باشید نعمتی است که به شما ارزانی شده است. قدر این نعمت بزرگ را بدانید.
پزشک نه به واسطه موقعیت مالی، بلکه به واسطه تبحر و دانش و توانمندی زیاد است که در جامعه ما مورد توجه قرار گرفته است. چه بسیار افرادی که در همین جامعه زندگی می کنند و توانایی مالی شان از بسیاری از پزشکان بالاتر است، اما هیچ گاه جایگاه اجتماعی پزشک را به دست 
نیاورده اند. این برای پزشکان از یک جهت بسیار مسرت بخش بوده  و از جهت دیگر وظیفه سنگینی را بر روی دوششان قرار می دهد. 
مردم از شما آرامش می خواهند و بدانید تا خودتان به ارامش درونی نرسیده باشید نمی توانید بیمارتان را آرام کنید. پزشک تافته جدابافته نیست. پزشک عضوی از همین اجتماع است. تنها تفاوتی که بین پزشک و سایر افراد جامعه وجود دارد این است که مردم او را ناجی 
می دانند.
آن هم در شرایطی که درد 
می کشند و بیمارند. این است تفاوت اصلی نگاه جامعه به پزشک و سایر اقشار. 
حال که شما پزشکی را انتخاب کرده اید بدانید که مردم از شما انتظار دارند. 
بنابراین تا جایی که می توانید به فکر ادای این دِین باشید و منتظر دریافت پاسخ هم نمانید. شما کارتان را صرفا به دلیل اینکه پزشک شده اید درست انجام دهید. اگر قرار باشد برای کارهایی که انجام می دهید انتظار پاسخ مادی یا هر چیز دیگری را داشته باشید، علم، تخصص و تبحرتان را ارزان فروخته اید. 
پس خودتان را ارزان نفروشید. جایگاه شما بسیار بالاتر از هر مبلغ مادی و یا هر نوع تقدیر و تشکر مالی است . 
راهی که تا کنون در پیش گرفته اید را ادامه دهید و یقین داشته باشید رضایت قلبی و درونی خودتان از درست انجام دادن کار و وظیفه ای که بر دوش شما گذاشته شده است از هر مقدار و مبلغ مالی گرانبهاتر است. ‌
اینجا سرزمین شماست. سرزمین نیاکان، پدران و مادران شما. این خاک متعلق به شماست. برای سربلندی سرزمین تان تلاش کنید. آبروی آینده این مملکت در گرو احساس مسئولیت تک تک افراد جامعه است .پس خودتان را در مقابل اتفاقات ریز و درشت جامعه مسئول بدانید و بی تفاوت از کنار آنها عبور نکنید. 
روز پزشک را به شما صمیمانه تبریک می گویم و امیدوارم هر روز برای شما روز پزشک باشد. چون می دانم برای یک پزشک هر روزی که بتواند دردی از بیمارش درمان کند روز جشن و سرور است. 

 

 

 

 

 

دکتر ابوطالب صارمی