دلایل خونریزی بعد از زایمان و چگونگی کنترل آن

تاریخ 1396/04/27 زمان 14:40:12 بازدید 719

زایمان از فرآیندهای طبیعی و اعجاب انگیز زندگی یک زن به شمار می رود ...


زایمان از فرآیندهای طبیعی و اعجاب انگیز زندگی یک زن به شمار می رود که مهارت تیم درمان می تواند به سهل بودن این فرآیند کمک شایانی بکند و عوارض و پیامدهای آن را کاهش دهد. 
از جمله پرمخاطره ترین فرآیندهایی که ممکن است در حین و بعد از زایمان اتفاق بیفتد خونریزی است. 
کنترل این خونریزی ها از جمله مباحث مهم به شمار می رود که نیاز است تیم درمان و مخصوصا ماماها در رابطه با آن اطلاع و مهارت کافی را داشته باشند. به همین منظور صبح امروز ستاد آموزش بیمارستان صارم کلاسی را تحت عنوان «کنترل خونریزی بعد از زایمان» برنامه ریزی کرده بود که به دلیل اهمیت موضوع مسئولیت ارائه مطالب در این کلاس را جناب آقای دکتر صارمی بر عهده داشت. 
دکتر صارمی در ابتدای کلاس به اهمیت نقش ماما و کمک هایی که این صنف می تواند به مادران در زمان بارداری، زایمان و پس از آن ارائه نماید، اشاره کرد و گفت: «امروزه ماما به عنوان یکی از تأثیرگذارترین ارکان در پروسه زایمان شناخته می شود و طبیعی است که ارتقاء سطح مهارت و دانش این صنف نقش به سزایی در کاهش عوارض زایمان داشته باشند.» 
ایشان در ادامه با تاکید بر سیاست های کلان بیمارستان صارم به منظور ترویج زایمان طبیعی شغل مامایی را یکی از شغل های سخت در عین حال موثر در سلامت جامعه برشمردند و گفتند: «شما که در این دوره شرکت کرده اید باید قبل از هر چیز به کار خودتان عشق بورزید و مامایی را به عنوان یکی از علاقه های روزافزون کاری خودتان قلمداد کنید. چرا که تا عاشق این شغل نباشید نمی توانید با آن زندگی کنید. ما اکنون با طراحی دوره آموزشی مادران باردار می خواهیم ارتباط ناگسستنی ماما و مادر باردار را بهبود ببخشیم و در جهت ارائه آموزشهای درست و به موقع به مادران باردار گام برداریم. هر کدام از شما که در این دوره شرکت کرده اید و شغل مامایی را برای کار انتخاب کرده اید می توانید ناجی زندگی خانواده های زیادی باشید. پس خودتان را به عنوان یک نجات بخش بشناسید و بدانید می توانید با حضور به موقع و درست خودتان و استفاده از توانمندی های علمی و عملی که در چنین کلاسهایی به دست می آورید، مادران را در حساس ترین لحظه زندگی شان همراهی کنید. » 
در ادامه کلاس مطابق سایر کلاسهایی که دکتر صارمی مسئولیت ارائه مطالب را به عهده دارند بحث به صورت گروهی ادامه پیدا کرد و روش های کنترل خونریزی  عوارض ناشی از آن به صورت موردی در بحث و تبادل جمعی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. 
در کلاس امروز غیر از شرکت کنندگان در دوره مامای همراه، شرکت کنندگانی از سایر بیمارستان های تهران از جمله لاله و پاسارگاد حضور داشتند. 
پس از سخنان دکتر صارمی سرکار خانم زهرا خانی پور در رابطه با مراقبت هایی که مادران می توانند از خودشان به عمل بیاورند مطالبی ارائه کردند. 
مجموعه راهنمایی ها و دستورالعمل هایی که باید از طرف ماما به مادر منتقل شود و همچنین راههای کنترل و تشخیص به موقع مشکلات ناشی از زایمان مواردی بود که توسط خانم خانی پور به شرکت کنندگان در کلاس امروز ارائه گردید. 
این کلاس از ساعت 8:30 صبح در سالن همایش های بیمارستان صارم در طبقه سوم برگزار شد و تا ساعت 12 ادامه داشت.