غذای شما دوای شماست، دوای شما غذای شماست
تاریخ نگارش : دوشنبه 1395/10/6


 

 

 

 

 

محمد ذکریای رازی حکیم فرهیخته طب و تغذیه ایرانی در خصوص درمان بیماران چنین می گوید: اگر پزشکی برای درمان بیماری، پیش از آنکه با غذای طبیعی و تغذیه سالم بیمار را درمان کند، با دارو بخواهد او را درمان بخشد کمر به قتل او بسته است"

 

این جمله از ذکریای رازی بیانگر اهمیت بالای تغذیه در سلامتی جسم و روح و روان افراد می باشد. رعایت اصول تغذیه سالم می تواند یکی از مهمترین ارکان سلامتی برای فرد باشد. کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز در اظهار نظری توضیح می دهد که بسیاری از فرآورده های غذایی صنعتی به دلیل داشتن میزان زیادی قند و چربی و نمک و مواد نگه دارنده، حتی برای افراد سالم نیز زیانبار است، چه رسد به بیمارانی که نیاز بیشتری به پرهیز از غذاهای مضر دارند.

 

یکی از رسوم پسندیده ایرانی، عیادت از بیماران می باشد، زمانیکه برای دیدن یک فرد بیمار نزد او می رویم می خواهیم او را با دادن یک هدیه خوشحال کنیم.

 

از مرسومترین هدیه هایی که برای دیدن بیماران استفاده می شود کمپوت، آب میوه های آماده ، گل، شیرینی و شکلات می باشد که هر کدام از اینها با وجود اینکه از نظر روانی تاثیر مثبتی بر روحیه فرد بیمار می گذارد، اما می تواند سلامت جسمی او را به خطر بیندازد.

 

می دانیم که اکثرکمپوتها و نوشیدنی هایی که به فروش می رسد دارای مواد افزودنی و شکر است که از نظر متخصصان تغذیه نوشیدنی سالمی محسوب نمی شود .از طرفی خود شکلات که دارای قند بالا بوده و می تواند سلامتی فرد را به مخاطره بیندازد. دستورات غذایی زیادی وجود دارد که می تواند جایگزین این نوع مواد شده و ضامن تامین سلامت فرد هم باشد.  مثلا استفاده از شیرینی های طبیعی مانند عسل، خرما، توت ، انجیر و... به جای شیرینی جات، استفاده از مغزها برای تامین نیازچربی بدن.

 

 

 

منبع: گزیده هایی از کتاب غذای شما دوای شماست و دوای شما غذای شماست (دکتر محمد دریائی)

 

بازدید : 31 نفر