تاثير BMI و فولات بر چاقي نوزادي و كودكي:
تاریخ نگارش : پنجشنبه 1395/5/7


 

 

 

 

 

محققين در مجله JAMA Pediatric 2016 نتيجه تحقيق در مورد رابطه سلامت متابوليك كودك با شاخص توده بدني BMI و غلظت فولاد در خون مادر را منتشر كردند، فولات فرم فعال اسيد فوليك است و براي تامين آن بايد از منابع غذايي غني از فولات (گياهان برگ سبز، نخود، عدس و كلم بروكلي و...) و يا مكمل غذايي  استفاده كرد.

 

اسيد فوليك موجود در قرصهاي مكمل غذايي توسط آنزيمهاي تخصصي در بدن به فرم فعال  و موثر فولات تبديل مي شوند. البته در صورت اختلال در سيستم اين آنزيمها اسيد فوليك مصرف شده به صورت غير موثر در بدن باقيمانده و سپس دفع مي شود.

 

محققين معتقدند كه دريافت مقدار كافي فولات در دوران حاملگي بسيار اهميت دارد چون كمبود آن به خصوص در مادران چاق مي تواند منجر به چاقي دوران كودكي فرزندشان شود.

 

 

Image result for ‫كودك چاق‬‎

با طرح اين فرضيه، كمبود فولات در خون مادر مي تواند به شدت بر سلامت متابوليك كودك تاثير بگذارد و كافي بودن آن احتمال چاقي وابسته به دوران حاملگي را در كودك كاهش مي دهد.

 

چند گزارش مشابه ديگر نيز در اين مورد موجود است اما اين اولين بار است كه بررسي آن در قالب يك مطالعه مدون آينده نگر انجام مي شود. در اين مطالعه 1517 جفت مادر و كودك از سال 1918 تا 2012 مورد بررسي قرار گرفتند و به صورت آينده نگر به مدت 9 سال از 2003 تا 2014 دنبال شدند.

 

محققين BMI (شاخص توده بدني) ، شاخصهاي : Leptin , insulin , adiponection را در خون اين افراد اندازه گيري كردند تا سلامت متابوليك آنها را بررسي كنند.

 

بيشترين احتمال چاقي در كودكاني ديده شد كه مادران آنها چاق بودند و ميزان فولات سرم مادران آنها كمتر از حد لازم بود. به اين ترتيب دريافتند فوليك اسيد در دوران بارداري به خصوص در مادران چاق از اهميت بالايي برخوردار است.

 

 

مترجم: دكتر مريم نامدار، مسئول بخش مراقبتهاي دارويي بيمارستان صارم

http://archpedi.jamanetwork.com/atricle.aspx?articleid+2528517, introduction

بازدید : 639 نفر