وقتي كافئين هم جواب نمي دهد!!!
تاریخ نگارش : چهارشنبه 1395/4/9


 

 

 

 

 

يك مطالعه نظامي در آمريكا كه به تازگي انجام شده ، حاكي از آن است كه پس از گذشت سه روز بي خوابي ديگر كافئين هم نمي توان هوشياري و عملكرد ذهني مغز را به آن برگرداند.

 

محقق اصلی این پروژه، ترسی ژیل داتی می‌گوید: «این نتایج مهم هستند، زیرا کافئین محرکی است که به‌طور گسترده‌ برای مقابله با دوره‌هایی که ما با کمبود خواب روبه‌رو هستیم، استفاده می‌شود.»


ترسی ژیل دانشمند و پژوهشگر بیمارستان والترید از موسسه پژوهشی نظامی سیلور اسپرینگ در مریلند است. داتی گفت: « داده‌های برآمده از این مطالعه نشان می‌دهد که میزان موثر روزانه کافئین برای جلوگیری از کاهش کارآیی در روزهای متوالی کم‌خوابی کافی نیست».

‍‍‍
 


این مطالعه شامل 48 داوطلب سالم بود که خواب آن‌ها برای 5 شب متوالی به 5 ساعت در شبانه‌روز کاهش پیدا کرده بود. شرکت‌کنندگان روزانه 200 میلی‌گرم کافئین (یک فنجان قهوه به‌طور متوسط 95 میلی‌گرم کافئین دارد) یا یک شبه داروی غیرفعال را هر دو روز یک بار دریافت می‌کردند. علاوه بر این مشارکت‌کنندگان در هر ساعت از زمان بیداری خود در یک آزمون مهارت‌های ذهنی شرکت می‌کردند.

کسانی که در چند روز اول کافئین مصرف کرده بودند، در مقایسه با کسانی که از شبه دارو استفاده کرده بودند، در آزمون‌ها موفق‌تر عمل کردند. اما این مسئله در روزهای بعدی محدودیت اعمال شده بر خواب، تاثیری نداشت.

داتی گفت: «ما از نتایج به دست آمده شگفت زده شدیم، زیرا میزان 200 میلی‌گرمی کافئین بعد از سه شب اعمال محدودیت‌ها بر ‌خواب دیگر اثرگذاری خود را از دست داده بود.»

بر اساس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا، بزرگسالان باید 7 تا 8 ساعت خواب شبانه داشته باشند. این یافته‌ها در ژورنال «خواب» منتشر شده و در گردهمایی انجمن‌های متخصصان خواب در دنور ارائه شده است.

 

 

 

منبع: Health

به نقل از روزنامه سپيد، 1 تيرماه 1395، شماره 825

 

 

بازدید : 644 نفر