افزايش خطر بيماريهاي قلبي با مكمل كلسيمي
تاریخ نگارش : دوشنبه 1395/3/10


 

 

 

پژوهشگران هشدار داده اند كه مصرف كلسيم و ويتامين D ممكن است از بروز شكستگي هاي استخواني در زنان سالمند جلوگيري كند،  در عين حال مصرف اين دارو باعث افزايش خطر ابتلا به حمله قلبي و سكته مي گردد.

 

یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهد مصرف قرص‌های کلسیم در زنان کهنسال سبب افزایش استحکام استخوانی می‌شود اما در عین حال مصرف دائمی این داروها خطر بروز بیماری‌های قلبی را نیز در پی خواهد داشت.پژوهشگران در این مطالعات و براساس آنالیز اطلاعات به دست آمده از 100 هزار زن 65 ساله، دریافتند اگر این افراد به طور روزانه هزار میلی‌گرم کلسیم مصرف کنند، از بروز 5 هزار و 890 مورد شکستگی لگن و 3 هزار و 820 مورد از انواع دیگر شکستگی پیشگیری می‌شود.  
 


از سوی دیگر مصرف دائمی کلسیم در این سن می‌تواند موجب بروز 5 هزار و 917 حمله قلبی و 4 هزار و 373 مورد سکته در بین این افراد شود. بنابراین پژوهشگران توصیه می‌کنند مصرف قرص‌های کلسیم برای زنان بالاتر از سن 60 سال مفید نبوده و خطراتش بیشتر از مزایای آن است.
 


محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «اثر متوسط مکمل‌های کلسیم و ویتامین D بر خطر شکستگی به اندازه‌ای نیست که بتوان از پتانسیل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، به خصوص در زنانی که کمتر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار دارند، چشم‌پوشی کرد.»

 

مطالعات قبلی نیز نشان داده‌اند که مصرف مکمل کلسیم ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. در حقیقت به اذعان پژوهشگران تعداد سال‌های زندگی از دست رفته توسط مصرف کلسیم بیشتر از تعداد سال‌های زندگی ذخیره شده توسط مصرف کلسیم برای جلوگیری از شکستگی استخوان بود.
 


آنها همچنین مقرون به صرفه بودن مصرف کلسیم و ویتامین D را با این فرض که زنان در معرض کمترین خطر مشکلات قلبی عروقی هستند، بررسی کردند. طبق گفته پژوهشگران، ارائه مکمل در این وضعیت مقرون به صرفه است و با توجه به اینکه مزایای آن بیشتر از خطراتش باشد، برای بهداشت عمومی خوب خواهد بود.

 

 

منبع:WebMD
 

به نقل از روزنامه سپيد، 28 ارديبهشت ماه 1395، شماره 799
 

بازدید : 636 نفر