آزمايش هاي كبدي به چه كاري مي آيند؟
تاریخ نگارش : دوشنبه 1395/3/10


 

 

 

پانل تست هاي كبدي كه براي تشخيص، ارزيابي و پايش التهاب حاد و مزمن كبدي با نام كلي هپاتيت، عفونت كبدي يا صدمات به كبد انجام مي شوند، از تست هايي هستند كه به طور روتين در آزمايش هاي چكاپ هم استفاده مي شوند. براي انجام اين تست فرد بايد ناشتا باشد و فقط اجازه دارد كه آب بنوشد. هر دارويي كه فرد مصرف مي كند اعم از ويتامين ها و مكمل ها و داروهايي كه نياز به نسخه ندارند، بايد به اطلاع آزمايشگاه رسانده شود.

 

 

پانل تست‌های کبدی به اندازه‌گیری آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و موادی می‌پردازد که به‌وسیله کبد تولید، فرآوری یا حذف می‌شوند و هر گونه صدمه کبدی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بعضی مواد با صدمه سلول‌های کبدی آزاد شده و بعضی نیز نشانه‌ای است از کاهش توانایی کبد در انجام وظیفه یا وظایف طبیعی خود.

 

زمانی که این تست‌ها با هم انجام شوند، نتایج به دست آمده به پزشک تصویری از سلامت کبد انسان ارایه می‌دهد و شدت هرگونه صدمه کبدی، تغییر در وضعیت کبد در طول زمان و نقطه شروعی برای تست‌های تشخیصی بیشتر را مشخص می‌کند.

 

پانل تست‌های کبدی برای غربالگری صدمات کبدی، خصوصا اگر فرد مبتلا به وضعیتی است که دارویی خاص مصرف می‌کند و آن دارو کبد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، استفاده می‌شوند. گاهی نیز از پانل متابولیک جامع استفاده می‌شود که قسمتی است از بررسی عمومی سلامت فرد و به جای پانل کبدی برای غربالگری روتین درخواست می‌شود.

 

این گروه از تست‌ها دربرگیرنده اغلب پانل تست‌های کبدی است و همچنین تست‌های اضافی که دیگر ارگان‌ها و سیستم‌های بدن را بررسی می‌کنند.پانل تست‌های کبدی شامل تست‌های متعددی است که اغلب با هم درخواست می‌شوند:


*** آلانین آمینوترانسفراز (ALT): آنزیمی است که در کبد یافت شده و بهترین تست برای تشخیص هپاتیت است.


*** آلکالن فسفاتاز (ALP): آنزیمی است مربوط به مجاری صفراوی. البته در استخوان‌ها، روده‌ها و در طول بارداری هم به‌وسیله جفت ترشح می‌شود. اغلب زمانی که مجاری صفراوی بسته شده باشند، سطح آن در خون افزایش می‌یابد.


*** آسپارتات آمینوترانسفراز (AST): آنزیمی است که در کبد و تعدادی دیگر از ارگان‌ها، خصوصا قلب و دیگر عضلات در بدن، یافت می‌شود.


*** آلبومین: این تست پروتئین اصلی را که در کبد ساخته می‌شود، اندازه می‌گیرد و سطح آن تحت تاثیر عملکرد کبد و کلیه قرار دارد. همچنین کاهش تولید یا افزایش از دست دادن آن هم بر سطح آن تاثیرگذار است.


 

labtestsonline.org :منبع

به نقل از روزنامه سپيد، 28 ارديبهشت ماه 1395، شماره 799

بازدید : 590 نفر