چاقي از بدو تولد ناشي از مادر ديابتي
تاریخ نگارش : دوشنبه 1395/3/10


 

 

 

محققان انگليسي دريافتند نوزادان زناني كه به ديابت بارداري مبتلا مي شوند، بيش از ساير نوزادان در معرض چاقي در ماه هاي نخست تولد هستند و اين امر مي تواند ناشي از تغيير متابوليسم آنها در دوران جنيني باشد.

 

اما تازه‌ترین تحقیق نشان می‌دهد نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری حتی در صورت داشتن وزن طبیعی در بدو تولد، در همان ماه‌های نخست اضافه وزن بیشتری در مقایسه با سایر نوزادان پیدا می‌کنند.


محققان مرکز سلامت کودک رویال کالج برای این مطالعه و مقایسه میزان چربی بدن از اسکن‌های ام. آر. آی. استفاده کردند


این بررسی‌ها روی 42 نوزاد مادران دیابتی و 44 نوزاد مادران سالم و در دو مرحله پس از تولد و در 10 هفتگی صورت گرفت.


نتیجه بررسی این بود که گرچه در بدو تولد هیچ تفاوتی میان نوزادان دو گروه نبود، توده چربی بدنی نوزادان مادران دیابتی در 10 هفتگی، 16 درصد بیشتر از گروه دوم بود.


گرچه دلایل این اختلاف مشخص نیست، محققان می‌گویند که می‌تواند ناشی از تغییراتی در متابولیسم نوزاد در دوران جنینی، تفاوت‌هایی در ترکیبات شیر مادران دیابتی و تغییراتی در هورمون‌های گرسنگی نوزاد باشد


این نخستین مطالعه‌ای است که تغییر زودهنگام را در بدن نوزاد بر اثر دیابت دوران بارداری مادر نشان می‌دهد و با توجه به مساله گسترش چاقی کودکان و بیماری‌زایی این پدیده تا آخر عمر، بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم تاکید دارد.


به گفته محققان، دیابت بارداری در حال شیوع است و نوزادان این مادران بیش از دیگران در معرض ابتلا به دیابت در آینده هستند، وضعیتی که تحقیقات بیشتری را در زمینه تاثیر دیابت بارداری می‌طلبد.

 

 

منبع: WebMD

به نقل از روزنامه سپيد، 28 ارديبهشت ماه 1395، شماره 799

بازدید : 428 نفر