ويتامين D و سندروم روده تحريك پذير
تاریخ نگارش : چهارشنبه 1394/10/30


 

 

 

براساس نتایج مطالعه جدیدی که در BMJ Ope- Gastroenterology منتشر شده، بسیاری از افراد با سندرم روده تحریک‌پذیر و کمبود ویتامین D زندگی می‌کنند.

سندرم روده تحریک‌پذیر، اختلالی است که 9 تا 23 درصد افراد را در سراسر دنیا درگیر می‌کند. اینکه چرا و چگونه این سندرم بروز می‌کند، همچنان مانند یک راز باقی مانده، هرچند عوامل تغذیه‌ای و استرس علایم سندرم را بدتر می‌کنند. در حال حاضر نیز درمان اختصاصی برای این وضعیت وجود ندارد.


در این مطالعه محققان به دنبال بررسی ارتباط میان سطح ویتامین D سرم و شدت علایم سندرم روده تحریک‌پذیر بوده‌اند. از 51 بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر که در این مطالعه ارزیابی شدند، 82 درصد آنها کمبود سطح ویتامین D سرم هم داشتند. نکته مهم آنکه، این افراد شدت علایم را بیشتر از بیمارانی که کمبود ویتامین D نداشتند، بیان می‌کردند و درواقع، کیفیت زندگی آنها بیشتر تحت تاثیر این علایم قرار داشت.

محقق ارشد این مطالعه می‌گوید داده‌های به دست آمده، بینش بالقوه جدیدی را در مورد این وضعیت فراهم آورده و راهی جدید را به سوی درمان و مدیریت آن باز می‌کند. وی می‌افزاید: «سندرم روده تحریک‌پذیر وضعیتی با درک محدود است که کیفیت زندگی را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد. علت تکی شناخته‌شده‌ای برای آن وجود ندارد، به همین دلیل درمانی هم برای آن معرفی نشده است. بنابراین پزشکان از روش‌ها درمانی آزمون و خطا برای مدیریت بیماران استفاده می‌کنند.

بعضی بیماران که سال‌ها با سندرم روده تحریک‌پذیر زندگی کرده‌اند، پس از مصرف مکمل‌های ویتامین D3 با بهبود قابل توجهی در علایم خود مواجه می‌شوند، در حالی که درمان‌های دیگر ممکن است اثربخشی نداشته باشند. درواقع، سندرم روده تحریک‌پذیر نوعی اختلال بسیار پیچیده است که در کنار دیگر اختلال‌ها قرار می‌گیرد و آنها هم ممکن است در اثر مصرف مکمل‌های ویتامین D بهبود یابند. اخیرا نیز ارتباط کمبود ویتامین D و بیماری التهابی روده‌ای، افزایش فشار خون، بیماری قلبی و کلیوی ثابت شده است.


محققان در تلاش هستند تا کارآزمایی‌های بزرگتر و مشخص‌تری را راه‌اندازی کنند و در قالب آنها به افراد پیشنهاد دهند که از نظر کمبود ویتامین D آزمایش شده و در صورت کمبود آن، با مکمل‌ها تحت درمان درمان قرار گیرند. در حال حاضر، سندرم روده تحریک‌پذیر می‌تواند با دو تست ساده خونی تشخیص داده شود.

 

 

 

به نقل از روزنامه سپيد، 5 ديماه 1394، شماره 716

منبع:  Medical News Today

 

بازدید : 1341 نفر