مطالعات ميكروبيوم مي توانند آينده بشريت را بهبود بخشند
تاریخ نگارش : دوشنبه 1394/10/21


 

 

 

 

 

 دکتر کریس میسون Chris Mason، متخصص اپی‌ژنتیک و یکی از محققان پژوهشی که درباره میکروبیوم در دانشکده پزشکی استنفورد، کالیفرنیا، انجام شده، می‌گوید: «و بسیار هیجان زده‌ام تا درباره آن مسائلی که جهان را عمیقا با ژنومیکس درگیر کرده، صحبت کنم. کشفی فوق‌العاده و منحصر به فرد. در حالی که من درباره انواع سلول‌های اولیه بدن انسان تحقیق می‌کردم، یکی از همکارانم سوال جالبی در مورد میکروبیومی پرسید که بدن ما را احاطه کرده است. سلول‌هایی که میکروبیوم را تشکیل می‌دهند، در واقع ده برابر بیش از تعداد سلول‌های بدن انسان هستند. دانشمندان به طور جدی درصدد به دست آوردن درک درستی از نحوه عملکرد میکروبیوم هستند که می‌تواند تاثیر منحصر به فردی بر سلامت انسان داشته باشد. دانستن این موضوع بسیار جالب است که کسب اطلاعاتی درباره میکروبیوم می‌تواند در بهبود زندگی انسانی به ما کمک کند.
 

میسون، توالی سلول‌های میکروبی را از افرادی که سوار مترو می‌شدند، از سراسر جهان جمع‌آوری کرد. وی دریافت که در حدود نیمی از سلول‌های کشف شده، گونه میکروبی شناخته شده نیستند. به معنای واقعی کلمه، این اطلاعاتی است با یک دنیا تنوع که وی در اختیار ما قرار می‌دهد و امکان دارد به کاوش و امکان کشف آنتی‌بیوتیک و درمان جدید بیماری‌ها بینجامند.

  اما پس از آن میسون به جهت دیگری گرایش پیدا کرد! وی نمونه‌هایی را از فضانوردان در فضا جمع‌آوری کرد. در حال حاضر او به بیش ازهشت هزار سویه از نمونه‌های به‌دست آمده از فضانوردان دسترسی دارد (که مافوق تصور است) و برای مطالعه بدن انسان در محیط‌های مختلف قابل استفاده هستند.

در طول بحث میسون در آخرین روز از کنفرانسی مهیج که توسط TEDMED برگزار شد، وی شیوه کار خود را به نفع بقای بین سیاره‌ای می‌داند و می‌گوید: «با تجربیاتی که از آزمایش روی مردمی که در مترو تردد داشته‌اند و همچنین تحقیق در مورد فضانوردان، دریافتم اینها همه با آینده بشریت گره خورده است.

مهندسی ژنتیک سال‌هاست که به عنوان یک تکنولوژی با رشد و توسعه بیشتر به راه خود ادامه می‌دهد و میسون حدس می‌زند که استفاده از آن در ماه و سیارات دیگر گسترش یابد. میکروبیوم می‌‌تواند به محافظت از ما در برابر اشعه UV در فضا و یا به تطابق ما برای زندگی در سیارات دیگر کمک کند. به عنوان مثال وی فکر می‌زند که بتوان از آن به عنوان یک لباس بیولوژیکی برای فضانورد استفاده کرد

.

 افکار میسون ممکن است بحث‌برانگیز است، البته بستگی دارد که چگونه در مورد ژنتیک فکر کنید، اما او به وضوح و بسیار جدی در مورد فناوری زیستی جدیدی برای آینده بشریت فکر می‌کند. این مشخص نیست که آیا در آینده تحقیقات میسون توسعه پیدا خواهد کرد یا خیر، با این وجود پیش‌بینی می‌شود این کار به احتمال زیاد نفوذ زیادی در آینده بشریت برجای خواهد گذاشت.

 

 

منبعMedScape:
به نقل از روزنامه سپيد، 5 ديماه 1394، شماره  716 ، ترجمه: نسرین عراقی‌بصیری

 

بازدید : 811 نفر