لطفا صبر کنید ...آرشیو اخبار

IMG_6652-1200x674.jpg
ژانویه 21, 2020

گاهی اوقات در زندگی شرایطی پیش می‌آید که باید با یک تصمیم سرنوشت خودتان را مشخص کنید. تلاش برای رسیدن به هدف یا دست کشیدن از هدف و تن ندادن به سختی‌ها.
مخاطب امروز روزنامه صارم سرکار خانم مریم میرزایی؛ تا 22 هفتگی، بارداری نرمالی را پشت سر گذاشته بود تا اینکه مشکلات زیادی باعث شد به دنبال بیمارستانی مجهز و البته پزشکی حاذق باشد.
خانم میرزایی در این باره می‌گوید: «اولین بارداری‌ام بود و تا هفته 22 بارداری مشکلی وجود نداشت. تا اینکه دچار خونریزی‌های زیادی شدم. برای رفع مشکلات پیش آمده تحقیق کردم و بیمارستان صارم و سرکار خانم دکتر کرم‌نیای‌فر را به من معرفی کردند. از هفته 22 زیر نظر ایشان قرار گرفتم و با بیمارستان صارم آشنا شدم. در این مدت از ایشان و بیمارستان خیلی راضی بودم. از لحظه اولی که دکتر کرم‌نیای‌فر را دیدم انرژی مثبت دریافت کردم و یک حس خوب به من می‌گفت که همه چیز به خوبی و خوشی به پایان خواهد رسید. واقعیت این است که در یک پروسه درمانی، بین بیمار و پزشک یک اعتماد دوطرفه باید برقرار باشد و در غیراینصورت نمی‌توان به نتیجه کار امیدوار بود. فکر می‌کنم میان من و خانم دکتر کرم‌نیای‌فر چنین حسی برقرار شده بود و ایشان هر چه می‌گفتند من تمام و کمال رعایت می‌کردم و واقعا خانم دکتر هم سنگ تمام گذاشتند. در بسیاری از موارد به دلیل نگرانی‌هایی که داشتم با ایشان در تماس بودم و با پیامک یا زنگ زدن، سوالات خود را مطرح می‌کردم و ایشان با سعه صدر و حوصله فراوان تمام مشکلات من را پاسخ می‌دادند. اینکه یک پزشک در تمام طول شبانه‌روز به تمام پیامک‌های بیمارش پاسخ می‌دهد یعنی اوج اخلاق حرفه‌ای و مهربانی. واقعا باید از ایشان قدردانی کنم.»
از خانم میرزایی در ادامه صحبت‌هایشان د ر مورد روند مراقبت‌های دوران بارداری و زایمانشان پرس‌وجو کردیم: «مدتی خونریزی و دردهای موضعی در ناحیه شکم داشتم که با داروها و مراقبت‌هایی که خانم دکتر تجویز کردند مرتفع شده بود. در هفته 29 بارداری‌ام دچار دردهای به شدت زیادی شدم که قطع و وصل می‌شد. به همین دلیل فکر کردم که ممکن است درد زایمان باشد. با شرایط اورژانسی به بیمارستان آمدم. خانم دکتر کرم‌نیای‌فر پس از معاینه تشخیص دادند که باید زایمان صورت گیرد و اینگونه شد که زایمان در هفته 29 بارداری من رخ داد. در واقع چیزی حدود 11 هفته زودتر از موعد مقرر.»
زایمان زودرس برای نوزاد خانم میرزایی، مراقبت‌های خاص خودش را می‌طلبد. در این باره از ایشان پرسیدیم: «در واقع در صورتی که زایمان صورت نمی‌گرفت هم جان خودم در خطر بود و هم نوزادم. شاید اگر تشخیص دکتر کرم‌نیای‌فر نبود اکنون زنده نبودم. تشخیص و کمک به موقع پزشکم باعث شد که الان خودم در بخش ICU و نوزادم هم در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) بستری شود. قبل از زایمان چیزهایی شنیدم که جفت در وضعیت خوبی نیست و اینکه الان هر دو نفر سالم هستیم لطف خدا و تلاش پرسنل و کادر درمان صارم می‌باشد.»
از نظرشان درباره صارم پر سیدیم: «در این مدت به بسیاری از اطرافیانم صارم را پیشنهاد کرده‌ام و می‌دانم از معرفی صارم به دیگران سربلند خواهم شد. من هنوز نوزادم را ندیده‌ام ولی می‌دانم پرسنل محترم همانند فرزند خودشان تمام رسیدگی‌های لازم را خواهند کرد و از این حیث اصلا نگران نیستم. همگی خسته نباشید و دست تک‌تک‌ صارمی‌ها مخصوصا پزشکم سرکار خانم کرم‌نیای‌فر درد نکند.»


19-1200x508.jpg
ژانویه 21, 2020

 

جامه‌ی سفید این روزها را دوست دارم. انگار به تن رنگ و رو رفته شهر این زیباترین لباسی است که می‌توانست پوشانده شود.
با اینکه می‌دانیم بعد از تمام شدن ریزش دانه‌های سفید و جذاب برف سرمای سختی در انتظارمان است اما نمی‌دانم حکمت این علاقه وافر به برف چیست؟‌
شاید در این دنیای رنگارنگ دیدن چند لحظه سفیدی مطلق آن قدر جذاب است که حاضر می‌شویم سختی بعد از آن را به جان بخریم.
در جامه‌ی یک دست سفید برف در این روزهای زیبای زمستان، نقاط کوچک سیاهی هم دیده می‌شود. چه خوب می‌شد اگر واقعیت دنیای ما در این تصویر جذاب تعبیر می‌شد.
هر کس بر قاب دنیا سیاهی و تیرگی می‌افزود از دور نمایان می‌شد.
هر کس حاضر می‌شد تصویر سفید طبیعت زندگی یک فرد را سیاه کند قبل از همه خودش متوجه می‌شد.
نمی‌دانم شاید اگر این رویای عجیب ما به وقوع می‌پیوست دیگر برف و سفیدی‌اش برایمان تا این اندازه جذاب نبود.
ما به هوای لذت بردن از هوای دیروز، عکس‌های یادگاری زیادی گرفتیم.
استوری‌ها منتشر کردیم. پست‌ها گذاشتیم. لایک و کامنت‌ها گرفتیم.
اما خیلی‌ها در همان دیروز که ما قند در دلمان آب می‌شد از شدت سرما طوری رعشه بر اندامشان وارد می‌شد که نه لذت برف را می‌فهمیدند و نه سفیدپوش شدن شهر برایشان جذاب بود.
همان کودکانی که سر چهارراه برای ما و خوشبختی‌مان اسفند دود می‌کردند تا هم ما دلمان از ذوق و شوق، ذوب شود و هم آنها اندکی، تنها اندکی گرمای گذرا میهمان دستهای بدون دستکش‌شان کند.
در این روزها به فکر آنهایی باشیم که سرپناهی برای آسایش ندارند و هر لحظه از ترس سرمای جانسوز و وحشتناک زمستان، رگبار دعا به سمت آسمان روانه می‌کنند که کاش هیچ وقت از آسمان برف نبارد!

یوسف شریف زاده

دی 98


photo_2020-01-21_09-48-56.jpg
ژانویه 21, 2020

بعد از دو روز نفس‌گیر و پراسترس که کلیه واحدهای بیمارستان درگیر ارزیابی‌های مربوط به اعتباربخشی بودند فضای بیمارستان امروز کاملا آرام و همکاران پرتلاش در صدد انجام امورات محوله در حوزه‌ی وظایف روتین خودشان بودند. به همه‌ی همکاران تلاشگرو خستگی‌ناپذیر خدا قوت می‌گوییم و برای همه‌ی تیم‌های درگیر پروسه‌ خسته‌کننده و طاقت‌فرسای اعتبار بخشی و کلیه مسئولین واحدها به همراه پرسنل پرتلاش‌شان آرزوی موفقیت روزافزون داریم و امیدواریم همواره بتوانند در راه ارتقای همه‌جانبه‌ی کیفیت کاری خود و مجموعه سنگ تمام بگذارند.

«همتتان ستودنی و عزمتان راسخ و مستدام»


IMG_7568-1200x800.jpg
ژانویه 19, 2020

از ابتدای این هفته و با حضور گروهی از ارزیابان اعتباربخشی در بیمارستان صارم کار بررسی و واکاوی فعالیت واحدهای بیمارستان آغاز شده است و طی آن اعضای این تیم با حضور در بخش‌های مختلف، فعالیت‌های جاری بیمارستان را با استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطابقت می‌دهند. این ارزیابی‌ها که در دوره‌های زمانی مشخص و در تمام حوزه‌ها صورت می‌پذیرد با هدف ارتقای کیفیت خدمات درمانی و افزایش رضایتمندی مراجعین انجام می‌گردد.
به گفته نسیم طاهری، مترون بیمارستان و یکی از همراهان تیم ارزیاب اعتباربخشی گروهی از کارشناسان خبره و کارآزموده این وظیفه را از صبح روز شنبه در بیمارستان صارم به انجام رسانده و هم‌اکنون نیز با حضور در بخش‌های درمانی و غیردرمانی مشغول انجام آن هستند.
وی در گفت‌وگو با روزنامه صارم در این رابطه می‌گوید: «خوشبختانه از صبح دیروز با تعامل و همکاری ستودنی کارشناسان اعتباربخشی، کار با سرعت قابل توجهی پیش رفته است و در همان روز اول آزمایشگاه، اتاق عمل، زایشگاه، تجهیزات پزشکی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی، اورژانس و مدارک پزشکی توسط ارزیاب ارشد گروه، سرکار خانم دکتر روح‌اللهی مورد ارزیابی قرار گرفته و ایشان با حضور در بخش‌های یاد شده و مشاهده مستندات و فرآیند کاری آنها، در جریان جزئیات امور قرار گرفته‌اند. همچنین سرکار خانم منفرد یکی دیگر از کارشناسان محترم تیم ارزیابی، که مسئولیت ارزیابی‌های بالینی را بر عهده دارند نیز در بخش‌های بستری‌1، 2 و 3 حضور پیدا کرده و از نزدیک در جریان چگونگی ارائه خدمات به بیماران قرار گرفته‌اند. ایشان همچنین از بخش‌های اورژانس، ICU و آزمایشگاه نیز بازدید به عمل آورده و بر چگونگی اجرای دستورالعمل‌های مصوب وزارت بهداشت نظارت کرده و آنها را مورد بررسی قرار داده است.»
معصومه میرزایی، مسئول بهداشت محیط بیمارستان صارم نیز در توضیحاتی به روزنامه صارم از ارزیابی‌های صورت گرفته در روز اول در حوزه فعالیتی خودش اینگونه توضیح می‌دهد: «سرکار خانم کامرانی، که به عنوان ارزیاب بهداشت محیط در بیمارستان حضور پیدا کردند از صبح دیروز و از همان دقایق ابتدایی، با حضور در بخش‌های مختلف بیمارستان دستورالعمل‌های صادر شده از سوی وزارت بهداشت را با موارد به اجرا در آمده در بیمارستان مطابقت داده و مستندات ما را مورد ارزیابی قرار دادند. یکی از نکات قابل توجه در ارزیابی‌های روز گذشته ایشان، دقت نظر و اشراف کامل به موارد تحت پوشش بود به طوری که به صورت دقیق و موشکافانه نکات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌داد و خوشبختانه بسیار ثمربخش بود.»
کار تیم ارزیابی به جز موارد بهداشتی، بالینی و اجرایی، مدیریت بیمارستان را نیز پوشش می‌داد. به طوری که یک نفر از گروه ارزیاب اعتباربخشی به صورت متمرکز بر سنجه‌های مدیریتی متمرکز بود. دکتر سعید دهخدایی مسئول فنی و ریاست بیمارستان در این باره می‌گوید: «جلساتی که دیروز با ارزیابان محترم تشکیل شد از نظر من بسیار مفید بود. سرکار خانم دکتر ظریف که سنجه‌های مدیریتی را مورد ارزیابی قرار می‌دادند در گفت‌وگوهای جداگانه با اینجانب، مترون بیمارستان، مسئول منابع انسانی، مسئول کنترل عفونت، مسئول بهبود کیفیت و… روند مدیریتی بیمارستان و چگونگی اجرای دستورالعمل‌ها را مورد پایش قرار داده و آنها را ارزیابی نمودند. نکته مهم در ارزیابی‌های امسال در مقایسه با سالهای گذشته کیفی محور بودن آنهاست به طوری که بروکراسی‌های اداری، کاغذبازی و فرآیندهای پیچیده، جای خودشان را به فعالیت‌های عملی داده‌اند و این موضوع در نگاه تخصصی کارشناسان و ارزیابان اعتباربخشی به خوبی مشهود است. ما از صبح دیروز میزبان تیم چهارنفره کارشناسان محترم بوده‌ایم و امروز صبح نیز جناب آقای دکتر سلیمانی به این جمع اضافه شده‌اند. حضور این تیم را مغتنم می‌شمارم و احساس می‌کنم پایش و ارزیابی مراکز درمانی به صورت دقیق می‌تواند به اجرای درست قوانین کمک شایانی نماید و معیاری برای مقایسه مراکز مختلف باشد. به اعضای این تیم خسته نباشید می‌گویم و خوشحالم که ارزیابی امسال توسط این گروه خبره و کارآزموده صورت گرفته است و امیدوارم با همکاری و همدلی آنها و سایر افراد تصمیم‌گیر در حوزه درمان کشور، بتوانیم روز به روز بر کیفیت خدمات بیفزاییم و خدماتی در شأن و منزلت مردم ایران‌زمین ارائه کنیم. تلاش من و همکارانم برای تحقق اهداف عالی سیستم سلامت کشور و ارتقای کیفیت خدمات درمانی است و در این راستا به کمک همه صاحب‌نظران و کارشناسان نیازمندیم. جزیره صارم بر پایه سه اصل درمان ایمن و موثر، ایجاد محیطی امن برای اشتغال کارکنان و حذف ارتباط مالی پزشک و بیمار بنا نهاده شده است. این سه اصل همان رسالت بیمارستان صارم یعنی خط سوم درمان است و اعتقاد داریم اگر این اصل به صورت کامل در کشور پیاده شود همان مدینه فاضله و شهر رویایی محقق خواهد شد.»
لازم به ذکر است از اولین ساعات روز شنبه 28 دی ماه گروهی متشکل از سرکار خانم دکتر ظریف (ارزیاب سنجه‌های مدیریت)، سرکار خانم دکتر روح‌اللهی (ارزیاب ارشد گروه)، سرکار خانم منفرد (ارزیاب خدمات بالینی) و سرکار خانم کامرانی (ارزیاب بهداشت محیط) به ارزیابی از فعالیت‌های بیمارستان پرداخته و از صبح روز یکشنبه جناب آقای دکتر سلیمانی (ناظر اعتباربخشی) نیز به این تیم
اضافه شده‌اند.


سیریتا-1200x842.jpg
ژانویه 19, 2020

با رایزنی واحد رسانه بن‌های تخفیف 20 درصدی برای پرسنل محترم صارم جهت خرید محصولات برندهای سریتا و ژئوبایوتیک فراهم شده است. برند سریتا که بیش از یک دهه از شروع فعالیت آن می گذرد و در سال ۱۳۸۳ ثبت و وارد بازار گردیده است. محصولات این برند در راستای ارتقاء سطح سلامت جامعه و با نگاهی تخصصی در زمینه سلامت و زیبایی مو و با رویکردی علمی و دانش بنیان پا به عرصه رقابت با همتایان بین المللی خود نهاد. هدف این برند تولید محصولاتی با کیفیت بالا در زمینه زیبایی و مراقبت از مو با استفاده از مواد موثره گیاهی و همچنین ارائه محصولات تخصصی با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با بکارگیری از نیروی متخصص و مجرب می باشد. ژئوبایوتیک از دیگر برندهای معتبر محصولا ت آرایشی و بهداشتی می‌باشد که محصولات باکیفیتی از جمله کرم‌های ضدآفتاب، ضد آکنه، ترمیم‌کننده و پاکسازی را به بازار ارائه می‌کند. همکاران گرامی می‌توانند با دریافت بن تخفیف از واحد رسانه به داروخانه صارم مراجعه کرده و محصولات مورد نظر خود را با 20 درصد تخفیف تهیه کنند. ضمنا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با شماره تلفن 45857000 تماس حاصل فرمایید.


IMG_6992-1200x800.jpg
ژانویه 19, 2020

در اوج جوانی اگر خبری به شما بدهند که دیگر نمی‌توانی حتی فکر بچه‌دار شدن را هم بکنی چه حالی به شما دست می‌دهد؟
واقعا اگر کسی ماجراجویی نکند و همان لحظه تن به تشخیص اولیه بدهد ممکن است اتفاقاتی در زندگی‌اش بیفتد که بعدها غیر قابل جبران باشد.
خانم پریسا صادقی که متولد 1370 و ساکن قزوین می‌باشد در سن 23 سالگی با مشکلات زیاد به پزشک مراجعه می‌کند و پزشکان تشخیص می‌دهند که …
ادامه ماجرا در گفت‌وگوی ما بخوانید:

سرکار خانم صادقی، مشکل شما از کجا شروع شد و چه شد که به صارم آمدید؟‌
از سال 93 دچار خونریزی بودم و به پزشکان زیادی در قزوین مراجعه کردم. آنجا تشخیص دادند که باید رحم تخلیه شودو هیچ راه دیگری وجود ندارد. خبر بسیار تکان‌دهنده‌ای بود و واقعا نمی‌دانستیم چه باید بکنیم. آن زمان یکی از اقوام ما که برای رفع مشکل نازایی‌اش در صارم جراحی شده بود و حالا بچه نیز دارد صارم را به ما معرفی کرد. دراوج ناامیدی به صارم آمدیم و نزد دکتر بهرامی رفتیم و ایشان من را معاینه کردند.

پس از اینکه نتایج معاینات و آزمایشات مشخص شد، توصیه پزشکتان چه بود؟
ایشان توصیه کردند که نتایج آزمایشات و معاینات تکمیلی به سمع و نظر آقای دکتر صارمی برسد. ما هم خدمت آقای دکتر صارمی رسیدیم و ایشان نیز تمام جوانب را بررسی کردند و جمله‌ای امیدبخش به من گفتند. هرگز آن لحظه را فراموش نخواهم کرد. پس از آنکه چند پزشک به من گفته بودند که باید رحم تخلیه شود، آقای دکتر صارمی برای اولین بار گفتند که نیازی به این کار نیست و شما درمان خواهید شد.

حال شما در آن لحظه چطور بود و پس از آن چه اتفاقاتی افتاد؟‌
خیلی خوشحال بودم. این خبر در آن زمان بهترین جمله‌ای بود که می‌توانستم بشنوم. آقای دکتر به من گفتند که دچار اندومتریوز هستم و باید جراحی شوم و مشکلم پس از آن حل خواهد شد. آقای دکتر صارمی به من گفتند برای اولین بار می‌خواهند این جراحی را که در خاورمیانه تا به حال انجام نشده است روی من انجام دهند. به خاطر دارم که ایشان، کمتر پیش می‌آمد که شخصا کسی را عمل کند ولی آن زمان این اتفاق افتاد و به لطف خدا و زحمات فراوان آقای دکتر صارمی و تبحر ایشان، من تحت جراحی قرار گرفتم.

نتیجه جراحی چه شد؟‌
بسیار مطلوب بود و مشکل من تا حدود زیادی مرتفع شد. البته این نوع جراحی (لاپاروسکوپی کیست) زمان‌بر است و مراجعات متعددی را می‌طلبد تا مشکل به صورت کامل مرتفع شود.

با توجه به بعد مسافت از قزوین تا تهران، از رفت و آمد به صارم خسته نمی‌شوید؟
رفت و آمد سخت است اما با توجه به اینکه در صارم مدام خبرهای خوب به گوش ما می‌رسد و هر بار که به صارم می‌آیم پیشرفت کار را می‌بینم، خستگی از تن‌مان دور می‌شود.

در این مدت، موضوع خاصی در صارم جلب نظر کرد؟‌
اینجا همه چیز سرجای خودش است. از برخورد خوب پرستارها مخصوصا ICU نمی‌توانم به سادگی عبور کنم و بهترین شاخصه صارم، رفتار خوب پرسنل آن است. صارم تنها بیمارستانی است که در آن می‌توانی به آرامش برسی و استرس نداشته باشی.

در حال حاضر چند روز است که بستری شده‌اید؟‌
فعلا 5 روز است که در صارم هستم و حال عمومی‌ام خوب است.

از پزشکتان (سرکار خانم بهرامی) کمتر برایمان گفتید.
اگر خانم دکتر بهرامی و دکتر صارمی نبودند که در حال حاضر من حالم اینقدر خوب نبود. از همان روزی که به صارم آمدم و دکتر بهرامی را دیدم به ایشان اعتماد کامل پیدا کردم. دکتر بهرامی خیلی برای من وقت می‌گذاشتند و این موضوع بسیار با ارزش بود. برای ایشان و همچنین جناب آقای دکتر صارمی آرزوی سلامتی کامل و طول عمر با عزت دارم. یکی از موارد بسیار مهم برای مر اجعین در صارم، پزشکان قابل اعتماد و متبحرمی‌باشد. انصافا همگی کاربلد و خوش‌اخلاق هستند.

از زمانی که به صارم آمدید پیش آمده که صارم را به دوستان و اقوام خود نیز معرفی کنید؟
بله، خیلی ها آدرس صارم را در این مدت از من گرفته‌اند و بسیاری از آنها به صارم آمده‌اند و درمان‌های لازم را نیز پشت سر گذاشته‌اند. مثلا یکی از اقوام که مشکل ناباروری داشتند با توصیه من به صارم آمدند و حالا صاحب فرزند نیز هستند. یا اینکه یکی دیگر دقیقا مشکل مشابه من را داشتند و تازه در صارم متوجه شدند که چنین مشکلی دارند و جراحی مشابهی به روی ایشان نیز انجام شد.

از صارم خاطره‌ای نیز دارید؟
بله، چند ساعتی مانده بود به تحویل سال 1397 که من در صارم بستری بودم. به دلیل اینکه لحظه تحویل سال نو در خانه نبودم حال روحی بسیار بدی داشتم. به پزشکم سرکار خانم دکتر بهرامی التماس می‌کردم که اجازه بدهد به خانه بروم ولی ایشان موافق این موضوع نبود. به من گفت که حال و اوضاع شما طوری نیست که اجازه مرخصی بدهم. پس از اینکه روحیات بد من و اشک ریختنم را دید با اصرار فراوان و توصیه‌های کامل به من اجازه داد که به منزل بروم. خوب به یاد دادم که ساعت 2 صبح سال نو تحویل شد و من 4 صبح با حال بسیار بدی به صارم برگشتم. آن موقع متوجه شدم که توصیه‌های دکتر بهرامی بی‌دلیل نبود و باید به حرف ایشان گوش می‌کردم.

امیدواریم حال و احوالتان از این هم بهتر شود و به زودی شما را با سلامتی کامل در صارم ملاقات کنیم.
من هم امیدوارم و ان‌شاءالله این اتفاق به زودی رخ خواهد داد.


IMG_6657-1200x674.jpg
ژانویه 19, 2020

هر روز در صارم شاهد اتفاقات شیرین و خاص زیادی هستیم. از پدر و مادرهای زیادی که در صارم برای اولین بار طعم شیرین داشتن فرزند را چشیده‌اند تا خانواده‌هایی که تولد چندمین فرزندشان را در صارم جشن می‌گیرند. برخی نیز با شرایط خاص، اورژانسی و حتی بسیار ناامید به صارم آمده‌اند و با لبی خندان و خاطره‌ای خوش اینجا را ترک کرده‌اند. این نکته‌ای که صارم را با بسیاری از مراکز درمانی متمایز کرده است. سهم خبرهای خوش در این جزیره نسبت به خبرهای ناامیدکننده بسیار بالاست و این یعنی تک‌تک اعضای بیمارستان صارم در انجام امور محوله به بهترین شکل عمل می‌کنند.
با سرکار خانم ابراهیمیان که فرزند دومشان را در صارم به دنیا آورده‌اند هم کلام شدیم. مادری که بعد از اولین فرزندشان که پسر است، حالا دومین نوزادش که دختر است را در آغوش گرفته است. ولی شرایط به دنیا آمدن نوزاد دومشان کمی خاص بوده است. او در این باره می‌گوید: «با درد شدیدی به صارم آمدم و معاینات و آزمایشات متعددی را پشت سر گذاشتم تا علت مشخص شود. از آنجا که باردار بودم یکی از اولین نکاتی که به ذهن می‌رسید درد زایمان بود اما این درد کمی زودتر از موعد بود. بنابراین با تجویز پزشک محترم نوار قلب خودم و نوزادم، سونوگرافی، آزمایش خون و … را انجام دادم و با نظر ایشان مشخص شد که این درد، برای زایمان نیست و من آپاندیسیت دارم. بنابراین نیاز به جراحی فوری داشتم و همین
امر اتفاق افتاد.»
به دلیل ابتلای همزمان به آپاندیسیت و دیابت بارداری فرزند ایشان نیز کمی زودتر از موعد به دنیا آمد. او با اشاره به این موضوع می‌گوید: «دوران بارداری خود را زیر نظر دکتر کرم‌نیای‌فر طی کردم. در آن دوران دیابت من هم تحت کنترل بود و درمان‌های خاص خودش را زیر نظر ایشان پشت سر گذاشتم. با توجه به اینکه دچار آپاندیسیت نیز شدم فرزندم کمی زودتر از موعد به دنیا آمد. این باعث شد که نوزادم در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان NICU بستری شود. در این مدت علاوه بر پزشکانم که خیلی برای من زحمت کشیدند و تشخیص‌های به موقع آنها باعث نجات جان من و فرزندم شده است، راهنمایی‌های خوب سایر پرسنل مانند پرستاران، ماماها و … نیز بسیار راهگشا بوده است و این باعث خوشنامی صارم و البته خیال راحت من شده است.»
خانم ابراهیمیان از رضایت کلی خودش از صارم برای ما گفت: «صارم محیط بسیار خوب و آرامی دارد. با ور کنید اینجا اینقدر آرامش دارد که آدم دردهایش را هم از یاد می‌برد. اینجا با تبحر کادر درمان و پرسنل محترم، هیچ دغدغه‌ای نداشتم. برای همه پرسنل، کادر درمان و مخصوصا جناب آقای دکتر صارمی، آرزوی موفقیت، سرافرازی، سلامت و توفیق روزافزون دارم. ان‌اشاءالله همیشه تندرست باشند.


IMG_4032-1200x800.jpg
ژانویه 19, 2020

آرام و متین نشسته بودند و لبخند ملیحی بر لبانشان نقش بسته بود. مثل کبوترهای عاشق برای هر کنش همدیگر واکنشی نشان می‌دادند. با هر سرفه‌ی مرد، زن مهربان به نشانه‌ی توجه و نگرانی کمی سر جایش جا‌به‌جا شده و وقتی مطمئن می‌شد که یک سرفه‌ی معمولی بوده است، آرام می‌گرفت.
شاخه گل رز در دستانش جلب توجه می‌کرد. زن مهربان همچنان به مرد رؤیاهایش خیره مانده بود و من را یاد گذشته‌های خواستنی و خاطرات غبارگرفته‌ی سال‌‌های قبل می‌انداختند. جلو رفتم و از آنها اجازه خواستم تا چند دقیقه‌ای میهمان خلوت دو نفره‌شان شوم.

کنارشان نشستم و از دلیل آمدنشان پرسیدم. زن مهربان پاسخ داد:‌
شوهرم حال مساعدی نداشت و چون قبلا به صارم آمده بودیم و از کیفیت خدمات آن راضی بودیم دوباره به اینجا مراجعه کردیم. ما خودمان بیمه‌ی شرکت نفت داریم و با وجود اینکه می‌توانیم از مراکز دیگر درمانی هم استفاده کنیم اما صارم را از هر نظر را قبول داریم و هر بار به این بیمارستان می‌آیم.
در طول حضورتان در صارم چه موضوعی برایتان جالب توجه بود؟ یا چه موضوعی شما را اذیت کرده است؟‌
من از صارم و پرسنل مهربان آن فقط خاطره‌ی خوب دارم. من خودم پرستار بودم و پرسنل و پرستاران بخش به محض اینکه متوجه شدند که من خودم هم قبلا در همان موقعیت آنها به مردم خدمت کرده‌ام من را در آغوش روانی گرفتند و چون در روز پرستار هم اینجا بودیم برایم گل و کیک آوردند و روز پرستار را به من تبریک گفتند برای من و همسرم بسیار جذاب بود و از اینکه این شرایط فراهم شد خیلی خوشحال شدیم. فکر نمی‌کردم روز پرستار امسال در صارم تا این اندازه برای من خاطره انگیز باشد.
پرسنل بخش بستری 2 آنقدر مهربان بودند که من حس می‌کردم فرزندان خودم کنارم هستند
من خودم از ساکنین قدیمی شهرک اکباتان هستم. از سال 65 یعنی بیش از 30 سال است که در این شهرک زندگی می‌کنم و از روز اول که صارم اینجا احداث شده است من و بسیاری از ساکنین این شهرک در مواقع اورژانسی به این بیمارستان مراجعه کرده و جانشان نجات پیدا کرده است. به نظر من وجود چنین مراکزی در اکباتان بسیار ضروری است و وقتی می‌بینم که خدمات آن، روز به روز کامل‌تر می‌شود خوشحال می‌شوم. چند روز است که ما، در صارم هستیم و پزشک معالج شوهرم آقای دکتر حاتمی هستند. ایشان بسیار با ادب و پیگیر و دقیق کارشان را انجام می‌دهند و من واقعا از لطف ایشان سپاسگزارم. همکاران شما در بخش بستری 2 هم سنگ تمام گذاشتند. خوشحالم که در کشور خو دمان و در شهرک اکباتان که بزرگترین شهرک ایران با نزدیک به 100 هزار نفر جمعیت است، این بیمارستان مجهز و عالی احداث شده است.
سخنان شیرین مملو از مهربانی این پرستار روزهای گذشته و همسر و یار مهربان امروزی، من را محو خودش کرده بود و داشتم از این همه لطف و محبت لذت می‌بردم. من سرگرم صحبت‌های او بودم که شوهرش مجدداً سرفه‌ای کرد و همین کافی بود که رشته‌ی کلام از دست همسرش خارج شود و به سمتش برود. چند لحظه که گذشت و حال پیرمرد دوست‌داشتنی مساعد شد رو کرد به من و گفت: «من عبدالرحیم طبیب از شهرک‌نشینان قدیمی اکباتان هستم و از نزدیک با صارم و خدماتش آشنایی دارم. من سا‌ل‌ها است که بیماری قلبی هم دارم. مراکز زیادی رفتم. هر بار کلی دارو و قرص به من دادند ولی اثر چندان مثبتی نداشت. اکنون چند ماه است که به کلینیک قلب صارم مراجعه می‌کند. خانم دکتر یعقوب‌پور که بسیار حاذق و مهربان هستند داروهایی برایم تجویز کردند و مشاوره‌هایی به من دارند که دنیایم را تغییر داده است. حالا انگار بیماری قلبی ندارم و حال جسمی من بعد از تجویزهای ایشان بسیار مطلوب است. تشکر ویژه‌ای از ایشان دارم؛ صارم از هر نظر برای من و خانواده‌ام ایده‌آل است و احساس می‌کنم با احداث آن یکی از اصلی‌ترین نیازهای شهرک اکباتان تامین شده است
اینجا روز به روز در حال بهبود وضعیت و ارتقای کیفیت خدمات است و این برای یک مرکز درمانی بسیار حیاتی و لازم است. به نظر من کسی که چنین مرکزی را تأسیس کرده است باید از طرف مردم و اهالی اکباتان مورد تقدیر قرار گیرد چون می‌توانست این سرمایه‌گذاری را انجام نداده و بی‌تفاوت باشد. اما حالا آمده است و برای تأمین نیازهای مردم و ایجاد شغل برای فرزندان ما سرمایه‌ی خود را خرج کرده است و به نظر من این حرکت قابل ستایش است. دست مریزاد می‌گویم به جناب آقای دکتر صارمی و به ایشان تبریک می‌گویم برای ایجاد چنین مرکزی. همه ایده‌آل و عالی هستند و من واقعا از اینجا رضایت کامل دارم.
حرف‌های ایشان که به پایان رسید از آنها خواهش کردم عکس یادگاری و دو نفره‌ای هم ثبت کنیم و به خاطرات صارم سنجاق نمائیم.


WhatsApp-Image-2020-01-12-at-12.50.03-e1579326287294.jpeg
ژانویه 18, 2020

داوطلب اجباری
از کمیِ خواب، یا بی‌خوابیِ زیاد دارم چشمهام رو از دست می‌دم.
موندم بین دو راهی عجز و اندوه.
نمی‌دانم حال این روزهای من شبیه کدام آدم نه‌چندان خوشبخت است که نمی‌داند دلش به حال غم‌های تلنبار شده‌اش بسوزد یا رویاهای هیچوقت محقق نشده.
مانده‌ام بین زمین و آسمان، چنان که نه آسمان من را می‌پذیرد و نه زمین اجازه بازگشت می‌دهد.
انگار هر چه عاشقانه است در فراق به انتها می‌رسد و وصال، آخر هیچ کدام از داستانهای اساطیری ما نیست و نخواهد بود .
اصلا نمی‌دانم حال آنهایی که رفته‌اند چگونه است؟ راستش را بخواهید اصلا هم نمی‌خواهم بدانم؛ همین اندازه که غم رفتنشان بر گرده‌ی ما سنگینی می‌کند برای هفت‌پشت‌مان کافی است. اما خوب می‌دانم هیچکدام از آنهایی که سیل اشک‌شان برای رفتن عزیزانشان جاری شد نمی‌توانند مفهوم خطای انسانی را درک کنند. این شاید سخت‌ترین انتظار از این خانواده‌ها باشد.
رفتن همیشه عذاب‌آور است؛ آن هم زمانی که منتظرانی در مقصد و بدرقه‌کنندگانی در مبداء چشم انتظار رسیدنت باشند و هیچ‌گاه این رسیدن رنگ واقعیت به خودش نگیرد.
نمی‌دانم چگونه به این خانواده‌ها باید تسلیت گفت؟
نمی‌دانم حرف‌های برخواسته از اندوه قلبی‌مان درصدی هر چند ناچیز از ملال شان می‌کاهد یا خیر؟
شاید سکوت معنادار ترین رفتار قابل انجام این روزهای ما باشد.
انسان موجود عجیبی است. آنقدر عجیب که گاهی وقت‌ها بیشتر از هر چیز دیگری باید به خودمان شک ‌کنیم.
آنها رفتند و خانواده‌هایشان را در انتظاری ابدی تنها گذاشتند.
کاش می‌توانستیم فریاد بزنیم که باور کنید گاهی آنهایی که می‌روند اصلا مقصر نیستند و رفتن اجباری‌ترین رفتار داوطلبانه آنها در زندگی ست.

(یوسف شریف زاده)
دی 98

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.