لطفا صبر کنید ...

فاطمه ارشدی: مستمع صاحب‌سخن را بر سر ذوق آورد

مهر ۱۴, ۱۳۹۸ توسط Sarem admin
MG_3773-1-1200x1800.jpg

سخنوری و توانایی ارتباط برقرار کردن یکی از هنرهایی است که لازمه‌ی زندگی امروزی است مخصوصا زمانی که بخواهیم مطالبی را برای کسانی بازگو کنیم که هم اشتیاق دانستن دارند و هم آنها را نمی‌دانند.
فاطمه ارشدی از سال‌های پیش با این ویژگی توانسته است یکی از سخنرانان ثابت کلاس مادران باردار باشد. او که خودش 20 سال قبل این دوران را تجربه کرده است به خوبی می‌داند جای خالی آموزش درست در زندگی مردم چه مشکلاتی را ایجاد کرده و چه پیامدهایی دارد.
اکنون وی پس از سال‌ها تجربه‌ی تدریس در این کلاس‌ها و کسب رضایت حداکثری شرکت‌کنندگان اعتقاد دارد آموزش را یک قدم جلوتر از بارداری باید آغاز کرد.
خودش می‌گوید: «من اگر همان 20 سال پیش درست آموزش می‌دیدم بسیاری از سختی‌ها و مشکلاتی که تجربه کردم را پیشگیری می‌کردم. من جای خالی این آموزش در زندگی خودم را در دوران بارداری لمس کرده‌ام و به همین دلیل می‌دانم مادرانی که روی صندلی‌های سالن مقابل من نشسته‌اند چه نیازهای آموزشی دارند. سعی می‌کنم با آنها به بهترین شکل ممکن ارتباط بگیرم. از بیان توضیحات اضافی پرهیز می‌کنم چون می‌دانم شرایط جسمی آنها به گونه‌ای نیست که این موارد کمکی به آنها بکند. اما همه‌ی آنچه که در حوزه‌ی کاری من مهم است را سعی می‌کنم با بیانی ساده و مفهومی به آنها و همسرانشان انتقال دهم. در این دوران خانم‌های باردار سوالات زیادی از ذهنشان می‌گذرد.
آنها دورانی را تجربه می‌کنند که نسبت به آن هیچ تجربه و شناختی ندارند به همین دلیل بسیار مهم است که بتوانیم آنها را در این تجربه‌ی جدید کمک کنیم. یکی از مواردی که من با تاکید بر آن می‌خواهم اهمیت آموزش را بیان کنم سوالاتی است که درا ین جلسات آموزشی از من و سایر همکارانم پرسیده می‌شود. سوال‌ها گاهی اوقات بسیار ساده هستند و این نشان می‌دهد که خانواده‌ها اطلاعات زیادی از باید‌ها و نبایدهای دوران بارداری ندارند. اما جای خوشحالی دارد که با وجود اینکه نشستن برای آنها سخت است چند ساعت روی صندلی می‌نشینند و به توضیحات ما گوش می‌دهند. من اگر توانسته‌ام ارتباط خوبی با مادران برقرار کنیم دلیل اصلی آن خود مادران هستند چون اعتقاد دارم مستمع صاحب سخن را را بر سر ذوق آورد. آنها به من لطف دارند و خوب گوش می‌دهند و من هم سر ذوق می‌آیم. آنچه را که از تجربه‌ی عملی و آموخته‌های علمی به دست آورده‌آم را بیان می‌کنم. آموزش نیاز اساسی جامعه ماست ولی متاسفانه آنچنان که لازم است مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
خوشحالم که در مکانی کار می‌کنم که این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی محسوب می‌شود. من وضعیت مادران را قبل و بعد از آموزش مورد پایش قرار داده‌ام و به خوبی دریافته‌ام که مادرانی که از آموزش‌های دوران بارداری برخوردار می‌شوند هم زایمان راحت‌تری دارند و هم دوران بارداری باکیفیت‌تر و کم عارضه‌تری را سپری می‌کنند. اما باز هم تکرار می‌کنم به اعتقاد من آموزش در دوران بارداری نه تنها مفید بلکه واجب است و حتی باید قبل از شروع دوران بارداری این آموزش‌ها آغاز شود.»

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.