لطفا صبر کنید ...

بیماری‌های قلبی عامل یک سوم مرگ‌ومیرها

مهر ۹, ۱۳۹۸ توسط Sarem admin
4-ways-to-a-healthy-heart-today-istock-1050x600.jpg

در سال 1990 بیماریهای ایسکمیک قلبی در جهان در رتبه پنجم قرار داشت ولی پیش‌بینی می شود که این مشکل همچنان در صدر لیست بار بیماریها باقی بماند. از هر سه مورد مرگ و میر یک مورد به علت بیماری قلبی عروقی است. بیماری قلبی عروقی همچنان مهمترین مرگ و ناتوانی در دنیا است و سالانه سبب مرگ بیش از 5/17 میلیون نفر می شود
روز جهانی قلب به عنوان یک ابتکار جهانی در سال 2000  عنوان شد تا آگاهی عمومی نسبت به تهدید بیماری قلبی و سکته مغزی و اهمیت شیوه زندگی قلب سالم را افزایش دهد. روز جهانی قلب سالانه توسط اعضای اتحادیه جهانی قلب در بیش از 100 کشور و با همکاری بیش از 200 عضو از سازمان‌ها، انجمن های علمی، بنیادها و جمعیت‌های بیماران و انجمن های قلب و عروق برگزار می شود. سازمان جهانی بهداشت نیز به طور فعال از این روز حمایت می کند. این اتحادیه اعتقاد دارد که سلامت قلب برای هر فرد یک حق بشری اساسی ویکی از ارکان دسترسی به عدالت در سلامت جهانی است.
بر اساس این گزارش اتحادیه جهانی قلب از سال 2005 هر ساله، روز آخر ماه سپتامبر را بعنوان روز جهانی قلب برای افزایش آگاهی جهانیان در خصوص بیماری های قلبی عروقی معین کرده است. این روز یک نقش مهمی در حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص سلامت قلب و عروق دارد و فرصت جهانی مهمی است که می‌توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع، سیاستگذاران و تصمیم‌گیران در طول سال از آن استفاده کرد. یکی از مهمترین و مطمئن‌ترین راه های رسیدن به اهداف پیشگیری و کنترل بیماری قلبی عروقی آموزش همگانی و برگزاری پویش های عمومی است. این روز در واقع شروع برنامه و فعالیت هایی است که باید در طول سال ادامه یابد. به همین منظور مقرر است فعالیت‌های ملی مانند سخنرانی‌ها و گفتگوها و معاینات بهداشتی و غربالگری های سلامتی از جمله وزن، قند، کلسترول و فشارخون، فعالیت های ورزشی سازماندهی شده ، برگزاری گفتگوهای عمومی در مورد بیماری قلبی عروقی، داستان ها و تجربیات واقعی از افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی و نحوه درمان و کنترل آن، برگزاری فوروم های علمی، نمایشگاه، برگزاری مراسم و وقایع ورزشی در سراسر دنیا توسط اعضا و شرکای اتحادیه در همین زمینه و بر اساس موضوعات تعیین شده در هر سال، به شکل بسیج‌های اطلاع‌رسانی و آموزشی، سازماندهی شوند.
برای کشور ما نیز که بیماریهای قلبی یکی از مشکلات و چالش های مهم سلامت به شمار  می رود، این روز مغتنم است تا برنامه‌ها و فعالیت های خود را برای مقابله با این بیماریها و در جهت افزایش آگاهی عمومی برنامه‌ریزی کنیم و این روز را گرامی بداریم.
از سال 2000 میلادی روز 29 سپتامبر مصادف با 7 مهرماه به عنوان روز جهانی قلب نام گذاری شده است و هدف از آن آگاهی بخشی به مردم در رابطه با این بیماری هاست.
دفتر پرستاری – واحد آموزش

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.