لطفا صبر کنید ...

محمد علی بهمنی:هنر این است که برای دیگران آسایش بخواهی

فوریه 18, 2020 توسط Sarem admin
587349_158.jpg

نگاهش که می‌کردم. شعرهایش جلوی چشمانم ظاهر می‌شدند. سال‌ها بود که کتاب‌هایش را در کتابخانه‌ی کوچک خانه‌ام داشتم و هر از گاهی به سراغشان می‌رفتم. این بار غیرمنتظره و یک هویی قرار بود ملاقاتش کنم. وارد کلینیک شدم و از دیدنشان به وجود آمدم. جلوتر رفتم و با شعفی استرس‌زا به صحبت پرداختم.
استاد محمد علی بهمنی چند روز قبل میهمان ما و جزیره‌ی زیبایمان بودند.
او که از 9 سالگی به دنیای شعر و نوشتن وارد شده است و تا کنون آثار فراوانی را به چاپ رسانده است و از دوران جوانی با فریدون مشیری ارتباط داشته است. این روزها بدون حاشیه و در دنیای آرام خودش سیر می‌کند. کتابهای باغ لال، عشق است، نیستان،‌غزل زندگی کنیم،‌من زنده‌ام هنوز، شاعر شنیدنی است ، غزل فکر می‌کنم و … از آثار منتشر شده‌ی ایشان است. خوانندگان زیادی از جمله حبیب، ناصر عبداللهی، شادمهر عقیلی، همایون شجریان و … شعرهای این شاعر صاحب‌نام را خوانده‌اند.
وی تا کنون جوایز زیادی را به خود اختصاص داده است و توانسته در ادبیات فارسی عصر حاضر به یکی از چهره‌های تأثیرگذار تبدیل شود.
در ادامه گفت وگوی ما با ایشان را از نظر می‌گذرانید.

استاد عزیز برامون از احوالات این روزهای خودتان برایمان بگویید. ما بیشتر شما و احوالاتتان رو در کتابهاتان جویا می‌شیم اما امروز که در خدمتتان هستیم از زبان خودتان شنیدن یه لطف دیگه داره.
– حال و روز من شکر خدا خوب است. من اعتقاد دارم بین زیستن و نیستن انتخاب با خود ماست. ما انتخاب می‌کنیم که مجموعه‌ی کنش و واکنش‌هایمان به زیستن ختم شود یا به نیستن. بدون شک تک‌تک رفتارها و برخوردهای ما در طول روز در این انتخاب مؤثر است.

استاد چرا کسانی که ارتباطی نزدیک و عمیق با ادبیات فارسی دارند این چنین با آرامش و با اطمینان سخن می‌گویند و رفتار می‌کنند؟ چه چیزی در ذات ادبیات ما وجود دارد که اینگونه اعتماد به نفس می‌بخشد؟
– به نظر من آرامش ریشه در ادب انسانها دارد. فردی که ادب دارد آرام است. ادبیات هم برگفته از همین واژه است. شما اگر دقت کنید کسانی که در رفتار و گفتارشان با متانت و مؤدبانه رفتار می‌کنند خودشان انسان‌های آرامتری نسبت به بقیه هستند. ما ادبیات غنی و با شکوهی داریم همین اصل باعث تأثیر بر رفتار کسانی می‌شود که ارتباط بیشتری با ادبیات فارسی دارند. آرامش برای یک هنرمند جزو شرایط زیست اوست و اگر آن را بگیرند دیگر هنرمند نمی‌تواند ان چنان که باید مؤثر باشد و خلق کند.

شما آثار فاخر زیادی دارید. اگر بخواهید یکی از آنها را برای ما انتخاب کنید کدام را می‌گزینید؟
من اعتقاد دارم شعر خودش خلق می‌‌شود و این تصور که شاعر شعر را می‌سراید اشتباه است بلکه این شعر است که شاعر را می‌آفریند. شاعر تنها فرد منتخبی است که شعر مجرای فکری او را برای بیان شدن انتخاب می‌کند. شعرها و اصولا هر اثر ادبی و هنری شناسنامه‌ی مستقلی دارد. به اعتقاد من هرگز نمی‌توان یک اثر را برگزید و گلچین کرد. خوب و بد بودن یک اثر از نظر خواننده، به زمان و حال و احوالات درونی وی بستگی دارد. ممکن است ما یک اثری را قبلا مطالعه کرده باشیم و زیاد مورد توجه ما قرار نگرفته باشد اما در یک زمان دیگر و با روحیات بهتر و شرایط مناسب‌تر همان اثر جلوه‌ی دیگری در نظرمان داشته باشد. آثار ادبی را نمی‌شود خارج از روحیات خواننده و شرایط وی قضاوت کرد به همین دلیل است که این آثار معمولا در ذهن مخاطب جا خوش می‌کنند و ماندگار می‌شوند.

از دلیل حضورتان در صارم برایمان بگویید.
من یک بار دیگر هم اینجا آمده بودم. یک سری آزمایش بود که باید پزشکم رویت می‌کرد. اینجا نزد جناب آقای دکتر تافتاچی ویزیت می‌شوم و در مدت ارتباطم با ایشان بسیار خوب و باتجربه عمل کرده‌اند. از اطلاعاتی که ایشان در حوزه‌های مختلف داشتند لذت بردم. همصحبتی با ایشان برای بنده و همسرم واقعا لذتبخش بود. در کل محیط اینجا و نوع برخورد پرسنل بسیار برایم جالب بود.

اینجا محل تردد و رفت و آمد مادران است. در واقع خانواده‌ها با ما در ارتباط هستند. با توجه به شناختی که شما از اینجا پیدا کرده‌اید لطفا بفرمایید از نظر شما چه کاری می‌توانیم انجام دهیم که بهتر از قبل بتوانیم به مردم ایران زمین خدمت‌رسانی کنیم؟
تلاش برای بهتر شدن در روحیه همه‌ی ما نهادینه شده است. به نظر من هر اندازه که تلاش کنیم روابط‌مان با دیگران بهتر شود و آنها را جزئی از نزدیکان خود بدانیم به موفقیت رسیده‌ایم. اگر تصور کنیم همه‌ی افرادی که در طول روز، با ما در ارتباط هستند جزو نزدیکان و خویشاوندان ما بوده و نیاز است که به بهترین شکل به آنها رسیدگی شود بسیاری از مشکلاتی که هم‌اکنون وجود دارد حل می‌شود. من برای همه‌ی انسانها آرزوی خوب می‌کنم. به نظر من اگر فردی برای خودش آروزهای خوب داشته باشد هنر نکرده است. هنر این است که برای دیگران آرامش و آسایش بخواهی.

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.