لطفا صبر کنید ...

دومین روز حضور ارزیابان اعتباربخشی در بیمارستان صارم

ژانویه 19, 2020 توسط Sarem admin
IMG_7568-1200x800.jpg

از ابتدای این هفته و با حضور گروهی از ارزیابان اعتباربخشی در بیمارستان صارم کار بررسی و واکاوی فعالیت واحدهای بیمارستان آغاز شده است و طی آن اعضای این تیم با حضور در بخش‌های مختلف، فعالیت‌های جاری بیمارستان را با استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطابقت می‌دهند. این ارزیابی‌ها که در دوره‌های زمانی مشخص و در تمام حوزه‌ها صورت می‌پذیرد با هدف ارتقای کیفیت خدمات درمانی و افزایش رضایتمندی مراجعین انجام می‌گردد.
به گفته نسیم طاهری، مترون بیمارستان و یکی از همراهان تیم ارزیاب اعتباربخشی گروهی از کارشناسان خبره و کارآزموده این وظیفه را از صبح روز شنبه در بیمارستان صارم به انجام رسانده و هم‌اکنون نیز با حضور در بخش‌های درمانی و غیردرمانی مشغول انجام آن هستند.
وی در گفت‌وگو با روزنامه صارم در این رابطه می‌گوید: «خوشبختانه از صبح دیروز با تعامل و همکاری ستودنی کارشناسان اعتباربخشی، کار با سرعت قابل توجهی پیش رفته است و در همان روز اول آزمایشگاه، اتاق عمل، زایشگاه، تجهیزات پزشکی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی، اورژانس و مدارک پزشکی توسط ارزیاب ارشد گروه، سرکار خانم دکتر روح‌اللهی مورد ارزیابی قرار گرفته و ایشان با حضور در بخش‌های یاد شده و مشاهده مستندات و فرآیند کاری آنها، در جریان جزئیات امور قرار گرفته‌اند. همچنین سرکار خانم منفرد یکی دیگر از کارشناسان محترم تیم ارزیابی، که مسئولیت ارزیابی‌های بالینی را بر عهده دارند نیز در بخش‌های بستری‌1، 2 و 3 حضور پیدا کرده و از نزدیک در جریان چگونگی ارائه خدمات به بیماران قرار گرفته‌اند. ایشان همچنین از بخش‌های اورژانس، ICU و آزمایشگاه نیز بازدید به عمل آورده و بر چگونگی اجرای دستورالعمل‌های مصوب وزارت بهداشت نظارت کرده و آنها را مورد بررسی قرار داده است.»
معصومه میرزایی، مسئول بهداشت محیط بیمارستان صارم نیز در توضیحاتی به روزنامه صارم از ارزیابی‌های صورت گرفته در روز اول در حوزه فعالیتی خودش اینگونه توضیح می‌دهد: «سرکار خانم کامرانی، که به عنوان ارزیاب بهداشت محیط در بیمارستان حضور پیدا کردند از صبح دیروز و از همان دقایق ابتدایی، با حضور در بخش‌های مختلف بیمارستان دستورالعمل‌های صادر شده از سوی وزارت بهداشت را با موارد به اجرا در آمده در بیمارستان مطابقت داده و مستندات ما را مورد ارزیابی قرار دادند. یکی از نکات قابل توجه در ارزیابی‌های روز گذشته ایشان، دقت نظر و اشراف کامل به موارد تحت پوشش بود به طوری که به صورت دقیق و موشکافانه نکات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌داد و خوشبختانه بسیار ثمربخش بود.»
کار تیم ارزیابی به جز موارد بهداشتی، بالینی و اجرایی، مدیریت بیمارستان را نیز پوشش می‌داد. به طوری که یک نفر از گروه ارزیاب اعتباربخشی به صورت متمرکز بر سنجه‌های مدیریتی متمرکز بود. دکتر سعید دهخدایی مسئول فنی و ریاست بیمارستان در این باره می‌گوید: «جلساتی که دیروز با ارزیابان محترم تشکیل شد از نظر من بسیار مفید بود. سرکار خانم دکتر ظریف که سنجه‌های مدیریتی را مورد ارزیابی قرار می‌دادند در گفت‌وگوهای جداگانه با اینجانب، مترون بیمارستان، مسئول منابع انسانی، مسئول کنترل عفونت، مسئول بهبود کیفیت و… روند مدیریتی بیمارستان و چگونگی اجرای دستورالعمل‌ها را مورد پایش قرار داده و آنها را ارزیابی نمودند. نکته مهم در ارزیابی‌های امسال در مقایسه با سالهای گذشته کیفی محور بودن آنهاست به طوری که بروکراسی‌های اداری، کاغذبازی و فرآیندهای پیچیده، جای خودشان را به فعالیت‌های عملی داده‌اند و این موضوع در نگاه تخصصی کارشناسان و ارزیابان اعتباربخشی به خوبی مشهود است. ما از صبح دیروز میزبان تیم چهارنفره کارشناسان محترم بوده‌ایم و امروز صبح نیز جناب آقای دکتر سلیمانی به این جمع اضافه شده‌اند. حضور این تیم را مغتنم می‌شمارم و احساس می‌کنم پایش و ارزیابی مراکز درمانی به صورت دقیق می‌تواند به اجرای درست قوانین کمک شایانی نماید و معیاری برای مقایسه مراکز مختلف باشد. به اعضای این تیم خسته نباشید می‌گویم و خوشحالم که ارزیابی امسال توسط این گروه خبره و کارآزموده صورت گرفته است و امیدوارم با همکاری و همدلی آنها و سایر افراد تصمیم‌گیر در حوزه درمان کشور، بتوانیم روز به روز بر کیفیت خدمات بیفزاییم و خدماتی در شأن و منزلت مردم ایران‌زمین ارائه کنیم. تلاش من و همکارانم برای تحقق اهداف عالی سیستم سلامت کشور و ارتقای کیفیت خدمات درمانی است و در این راستا به کمک همه صاحب‌نظران و کارشناسان نیازمندیم. جزیره صارم بر پایه سه اصل درمان ایمن و موثر، ایجاد محیطی امن برای اشتغال کارکنان و حذف ارتباط مالی پزشک و بیمار بنا نهاده شده است. این سه اصل همان رسالت بیمارستان صارم یعنی خط سوم درمان است و اعتقاد داریم اگر این اصل به صورت کامل در کشور پیاده شود همان مدینه فاضله و شهر رویایی محقق خواهد شد.»
لازم به ذکر است از اولین ساعات روز شنبه 28 دی ماه گروهی متشکل از سرکار خانم دکتر ظریف (ارزیاب سنجه‌های مدیریت)، سرکار خانم دکتر روح‌اللهی (ارزیاب ارشد گروه)، سرکار خانم منفرد (ارزیاب خدمات بالینی) و سرکار خانم کامرانی (ارزیاب بهداشت محیط) به ارزیابی از فعالیت‌های بیمارستان پرداخته و از صبح روز یکشنبه جناب آقای دکتر سلیمانی (ناظر اعتباربخشی) نیز به این تیم
اضافه شده‌اند.

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.